Kilka słów o refleksologii


Kilka słów o refleksologii

Właściwie trudno wskazać jakąś konkretną datę powstania refleksologii, ale mówi się, że jest stara jak świat. Człowiek bowiem od bardzo dawna instynktownie stosował masaż stóp. Kierowała nim chęć zrelaksowania się, odpoczynku i tym samym poprawy swojego samopoczucia. Według badaczy refleksologia ma swoją genezę około 5000 lat p.n.e. w Chinach. Refleksologia nawiązywała do założeń tradycyjnej medycyny chińskiej, według której ciało człowieka składa się z kanałów energetycznych, zwanych meridianami, przez które płynie energia życiowa. Wszelkie zaburzenia związane z przepływem energii objawiają się w postaci różnych chorób i dolegliwości. Jest nawet kilka dowodów na poparcie tezy, że refleksologia została odkryta tak dawno temu – w egipskiej Sakkarze znaleziono płaskorzeźbę z grobowca Ankhmabora, która przedstawia dwóch mężczyzn masujących stopy dwóm innym mężczyznom. W czasach współczesnych pierwsze wzmianki na temat refleksologii można odnaleźć w książce z 1917 roku pt. „Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu”, której autorem jest William H. Fitzgerald. Zawiera informacje o znaczeniu poszczególnych punktów na dłoni w uśmierzaniu bólu. Jego publikacją zainteresowała się Eunice Ingham, nazywana przez wielu matką współczesnej refleksologii. Całe swoje życie poświęciła badaniom refleksów na stopach i dłoniach oraz ich oddziaływaniu na poszczególne narządy organizmu.

Masaż stóp w Krakowie

Współcześnie jest już potwierdzone, że  w ludzkiej stopie znajdują się bowiem zakończenia aż 7200 nerwów, które są połączone z mózgiem i tym samym z innymi częściami ciała. Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów, gruczołów oraz narządów zapewnia nam zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli coś zaczyna z nimi szwankować, to w organizmie pojawiają się różne dolegliwości natury psychicznej i fizycznej. Na stopach, dłoniach oraz twarzy znajdują się odpowiednie punkty nazywane refleksami, które odpowiadają konkretnym organom ludzkiego ciała. Refleksologia polega na odpowiednim uciskaniu tych obszarów, Jeżeli przy ucisku danego miejsca pojawi się ból, może to świadczyć o chorobie związanego z nim narządu. Masowanie poszczególnych miejsc na stopach lub dłoniach wpływa korzystnie na ukrwienie chorych narządów oraz wzmacnia siły witalne organizmu. Terapia sprzyja także poprawie przemiany materii oraz wpływa korzystnie na oczyszczenie organizmu oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. To już potwierdzone, że dzięki refleksologii udaje się osiągnąć dobre rezultaty w leczeniu chorób i stanowi ona doskonałe uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

Refleksologia rozpoczyna się od ćwiczeń rozciągających i rozluźniających, czyli rozgrzewki. Następnie przechodzi się do masowania poszczególnych refleksów przy użyciu odpowiednich technik terapeutycznych. Zazwyczaj stosuje się połączenie głębokiego masażu oraz delikatnego dotyku. W przypadku pacjentów, którzy poddają się zabiegowi po raz pierwszy, wskazana jest jednak delikatna stymulacja.

Refleksologia poza oddziaływaniem na dolegliwości fizyczne ma również duży wpływ na naszą  psychikę. Sprawia, że można odzyskać równowagę wewnętrzną, zniwelować napięcie oraz łatwiej radzić sobie w stresujących sytuacjach. Już po kilku zabiegach pacjent może odczuć zwiększony poziom energii. Metoda ta pomaga zwalczać problemy na tle emocjonalnym, zapobiegając depresji i zaburzeniom na tle nerwowym. Już w dawnych czasach wierzono, że refleksologia jest sposobem na powrót do zdrowia i pozbycie się wszelkich schorzeń, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zapraszamy do Tao Therapy, gdzie pod okiem profesjonalistów mogą się Państwo cieszyć tą starożytną metodą terapeutyczną.

Masaż stóp - refleksologia, Kraków

Categories