Poznaj zalety tajskiego masażu stemplami ziołowymi


Poznaj zalety tajskiego masażu stemplami ziołowymi

Masaż stemplami ziołowymi był praktykowany w Tajlandii już 400 lat temu. Ten wykonywany za pomocą odpowiednio dobranej mieszanki ziół zabieg, staje się w Polsce coraz popularniejszy. Jak przebiega masaż stemplami ziołowymi? Jakie są jego wskazania, przeciwwskazania i efekty?

Zgodnie z tradycją, zabieg ten wykonywany jest w Tao Therapy przy użyciu specjalnie do tego przygotowanych, jednorazowych, bawełnianych sakiewek – stempli, wypełnionych aromatycznymi ziołami, owocami i przyprawami. Dawniej Tajowie wybierali liście ziół i nasiona konkretnych roślin, które zawijali w bawełnę, podgrzewali, a następnie przystawiali, właśnie w postaci przypominającej stemple, do pleców osoby masowanej. Obecnie masaż wykonuje się na typowym do masażu łóżku. Na chwilę przed jego rozpoczęciem stemple zanurza się w gorącym oleju i podgrzewa do temperatury, która pozwala uwolnić z ziół olejki eteryczne, a następnie masuje się nimi ciało.  Sam zabieg polega na wykonywanych szybko, punktowych dotknięciach, z których każde zakończone jest lekkim dociśnięciem stempla. W miarę utraty ciepła przez stemple, masaż staje się coraz bardziej intensywny, tak aby dobroczynne substancje z roślin bez trudu przenikały w głąb ciała. W Tao Therapy zioła stanowiące wypełnienie stempli dobierane są indywidualnie, z uwzględnieniem dolegliwości i oczekiwań każdej osoby.

Tradycyjnie do tego masażu używa się kurkumy, trawy cytrynowej, skórki kafiru oraz kamfory. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się również cynamon, imbir, kawę, goździki, guaranę, sole morskie, liście eukaliptusa i algi, których pobudzające i lipolityczne właściwości znajdują zastosowanie w terapiach antycellulitowych oraz wspomagających odchudzanie. Warto też wspomnieć, że unoszący się w czasie zabiegu intensywny aromat ziół ma również duże znaczenie terapeutyczne.

Do bazowych, tradycyjnych składników ziołowych stempli należą:

  • Trawa cytrynowa – rozgrzewa organizm, pobudza krążenie i trawienie. Jest niezwykle skuteczna w przypadku przeziębienia i gorączki, bowiem zwiększa wydzielanie potu. Ma działanie limfatyczne – poprawia także ukrwienie skóry. Dzięki masażowi stemplami ziołowymi zawierającymi trawę cytrynową możemy wspomóc również pamięć i koncentrację. Ma on również szerokie działanie antydepresyjne. Nie należy zatem też zapominać o innych dobroczynnych  walorach zapachowych tej rośliny, bowiem jej intensywny i przyjemny zapach dodaje energii i pobudza do działania.
  • Kurkuma – choć wielu z nas kojarzy ją jako składnik przyprawy curry, nie zdając sobie sprawy z jej leczniczych właściwości. W jej skład wchodzi kurkuma, która działa przeciwutleniająco i likwiduje wolne rodniki. To one niszczą strukturę komórek, uszkadzając DNA i błony komórkowe. Masaż stemplami z kurkumą działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, poprawia krążenie krwi. Ponadto jednym z wyróżniających się efektów jej zastosowania jest poprawienie funkcjonowania wątroby poprzez pobudzenie  do zwiększonego wydzielania żółci.
  • Kafir (papeda, limonka kaffir) – to niezbyt dobrze znana i popularna w Polsce roślina z rodziny cytrusowych, choć w Azji jej występowanie jest powszechne. Oprócz częstego zastosowania kulinarnego, wykorzystuje się ją podczas produkcji kosmetyków oczyszczających skórę, np. toników. Kafir ma podobne działanie do trawy cytrynowej, wspomagając trawienie.
  • Kamfora –  jest pozyskiwana z cynamonowca kamforowego. Najczęściej wykorzystuję się ją jako środek przeciwzapalny.  Wykazuje także działanie przeciwgrzybicznie i dezynfekujące, zapobiegając łuszczeniu się skóry. Wszyscy znamy zapach olejku kamforowego –  jego terapetyczny zapach ma również zastosowanie podczas masażu stemplami ziołowymi jako forma aromaterapii.

Masaż gorącymi stemplami ziołowymi przypadnie do gustu osobom przemęczonym, przepracowanym i żyjącym w stanie ciągłego napięcia, a także tym, którzy skarżą się na bóle mięśniowe i reumatyczne. Ze względu na działanie zawartych w nich substancji leczniczych masaż stemplami ziołowymi ma też pomóc tym, którzy chcą zredukować cellulit lub schudnąć, ponieważ zabieg przyspiesza proces przemiany materii. Jest także polecany jako sposób na wzmocnienie odporności i odżywienie skóry.

Warto też dodać, że istnieje niemało przeciwwskazań do masażu stemplami ziołowymi. Nie mogą z niego korzystać kobiety w trakcie miesiączki, jak również te będące w ciąży. Ponadto, na zabiegi nie powinny uczęszczać osoby cierpiące na trwałe poszerzenie żył powierzchniowych, czyli żylaków i te, u których występują problemy z krzepliwością krwi. Jeśli na skórze występują pęcherze bądź jest ona popękana lub poraniona wtedy również trzeba zrezygnować z masażu stemplami ziołowymi i zastąpić go na przykład tradycyjnym masażem tajskim.

Masaż stemplami ziołowymi stanowi jedną z najlepszych form relaksu. W Tao Therapy jest wykonywany przez profesjonalne masażystki z Tajlandii, które łączą go z dobroczynnym działaniem masażu tajskiego, dlatego każda wizyta to ponad godzina pełnego odpoczynku i przyjemnych zapachów, które… utrzymują się na ciele jeszcze wiele godzin po zabiegu.

Stemple do masażu tajskiego

Categories